V sedmém čísle DigiDay Magazínu jsme vám přinesli rozhovor s místostarostkou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Rozhovor měl hned několik zajímavých důvodů: tento městský obvod zahrnuje samotné centrum Ostravy a nedávno jsme zde nainstalovali novou elektronickou úřední desku přímo na Masarykově náměstí.
Paní inženýrka, absolventka Vysoké školy ekonomické v Praze, se na magistrátu věnuje především rozpočtu a finančnímu hospodaření. V našem rozhovoru jsme se mohli podívat na všudypřítomnou digitalizaci z jiného úhlu pohledu – pohledu člověka, který má na starosti správu městských financí. Tento rozhovor pro nás byl nesmírně přínosný a inspirativní a věříme, že i vás zaujme pohled na digitalizaci z perspektivy městské správy.
Četl jsem, že vaše osobní motto zní „Dokud věříme tomu, co děláme, a dokud máme nezdolnou vůli vítězit, vítězství je naše,“ což jsou slova Winstona Churchilla. Jak to podle vás rezonuje s dnešní dobou?
Víte, kdybych nevěřila, že to, co dělám má smysl, tak bych asi práci místostarosty nemohla dělat. Za těch 6 let, co v této funkci působím, se našemu vedení obvodu podařilo mnoho velkých, ale i menších vítězství. Takže za mě, ANO, Slova sira Churchilla s touto moderní dobou souzní. Vítězství nemusí být jen ve válce, ale důležité je, jak v osobním, tak i v pracovním životě.
Vnímáte současnost, s ohledem na aktuální technické trendy, jako to zatím nejvýraznější období v možnostech propagace měst a obcí, nebo i v oblasti turismu?
Propagace měst a obcí nejen v oblasti cestovního ruchu, ale i v investičních možnostech, kultuře a sportu technika velice pomáhá.
Zaznamenali jste s obecně rostoucí digitalizací zvýšený zájem občanů o získávání informací touto cestou?
To úplně říct nemohu. Pro některé lidi je digitalizace rychlou cestou pro získání informací o právních předpisech, o dění v obci nebo o vydaných rozhodnutích. Naproti tomu, pro jiné občany to může být překážka, protože obsluha IT techniky pro ně může být náročná nebo dokonce nemožná.
Které typy informací jsou občany nejžádanější – kulturní a společenské akce, “dění na radnici,” nebo spíše praktické informace, jako jsou poplatky, úřední hodiny a přistavené kontejnery na odpad, nebo něco úplně jiného?
Různé skupiny obyvatel mají samozřejmě i různé zájmy. Někoho více zajímá dění v obci resp. v obvodu, jiného zajímají informace o kulturních nebo sportovních, či jiných akcích. Nemohu říct, že by některá skupina výrazně převažovala.
Informačních kanálů pro občany je dnes hodně – od webových stránek a tištěného zpravodaje až po elektronické úřední desky. Má každá generace své preferované kanály?
To máte pravdu, každá generace preferuje svoje oblíbené médium. Starší občané mají raději tištěný ZPRAVODAJ CENTRUM, střední generace má v oblibě facebook, mladí instagram či jiné platformy, kde získávají informace. Za mne je například MUNIPOLIS tzv. mobilní rozhlas takovým průřezovým informačním kanálem vhodným pro všechny generace.
Je všeobecná digitalizace nezbytnou cestou, kterou se musí jednotlivé samosprávy vydat? Přináší tato změna usnadnění práce?
No, že by digitalizace usnadnila práci ve všech směrech, to se všeobecně říct nedá.
Minimálně je náročnější při pořizování dat. Na druhou stranu se tím měl zrychlit oběh potřebných informací. Zatím však digitalizace naráží na technické nebo kapacitní limity.
Myslíte si, že převádění veškeré úřední agendy do elektronické podoby je cestou, bez níž se už neobejdeme?
Jestli se bez elektronické podoby úřední agendy neobejdeme, to nedovedu posoudit. Jak jsem již uvedla, elektronický oběh dat by měl práci minimálně ulehčit a ne zkomplikovat. V této oblasti je mnoho ke zlepšování.
Věnujete se ekonomice a financím – jak vnímáte digitalizaci z tohoto úhlu pohledu? Jaký přínos podle vás má například pro obecní rozpočet?
Pro sestavování rozpočtu ani ne. Ale pro sledování příjmové a výdajové stránky rozpočtu daného roku se rychleji dostaneme k datům, a tak máme přehled o jeho stavu.
Jaký je podle vás přínos elektronických úředních desek v obecní samosprávě?
Elektronická úřední deska je praktické a rychlé médium, pro získávání informací, které se na úřední desce zveřejňují. Zabírá méně místa, než klasická manuální úřední deska a také vyžaduje méně práce, tzn. že šetří lidskou práci.
Vnímáte u elektronických úředních desek nějaké požadavky či přání ze strany občanů, ať už těch s trvalým bydlištěm na území obce, nebo třeba turistů?
Upřímně, žádné speciální požadavky ze strany občanů či návštěvníků města jsme nezaznamenali. Myslím, že na naší úřední desce jsou veškeré potřebné informace.
Na závěr bych se rád zeptal, jak podle vás rozmach techniky obecně proměnil centrum Ostravy za tu dobu, co v něm žijete? Co vidíte pozitivně a naopak, u čeho vás mrzí, že už “tady není”?
V Ostravě žiju už více než 40 let. Za tu dobu se město hodně změnilo. Za mě je jedním z nejlepších přínosů je možnost platit v MHD platební kartou, elektronické informační tabule s jízdním řádem. Další pozitivum je možnost platit na úřadech a institucích bezhotovostně. Dalo by se najít mnoho dalších příkladů. V tuto chvíli mně nemrzí nic, co by tady z doby minulé chybělo.